Fall nominees announced for 2018 Greeley Tribune Best Preps event | MyWindsorNow.com

Fall nominees announced for 2018 Greeley Tribune Best Preps event

Bobby Fernandez
bfernandez@greeleytribune.com

It's almost that time of year again.

As the 2017-18 high school sports seasons begin to wind down, preparations are already being made to honor and celebrate prep athletes from throughout Weld County at the fifth annual Best Preps event on July 7.

The event features a new venue and numerous new additions, such as a red carpet reception for the nominees, and a photo booth, hors d'oeuvres, a candy bar and dessert for all attendees.

It will take place at the Monfort Concert Hall at the Union Colony Civic Center, 701 10th Ave., in Greeley.

The event will feature a question-and-answer session with Ryan Spilborghs, broadcaster and former Major League Baseball player for the Colorado Rockies.

Also, for the first time, the event will feature fans' choice awards.

Recommended Stories For You

The event honors athletes from 18 high schools and 21 sports.

It is brought to you by Greeley Subaru, High Point Resources and Orthopaedic & Spine Center of the Rockies.

The event begins at 5:30 p.m. with the red carpet reception, followed by the question-and-answer and awards portion at 7 p.m.

For tickets, go to greeleytribune.com/bestpreps.

Here are the fall season's nominees:

» Girls cross country: McKenna Cyphers, Eaton; Hannah Ellis, Frontier Academy; Kylie Kravig, University; Annika Zenk, Platte Valley; Maria Geesaman, Greeley West; Lois Sheaffer, Northridge; Caitlyn Anderson, Highland; Morgan Hykes, Windsor; Madi Kenyon, Roosevelt; Crystal Acosta Martinez, Valley; Kaitlyn Becker, Weld Central

» Boys cross country: David Pringle, Eaton; Levi Chambers, Frontier Academy; Burke Ewing, University; Andrew King, Platte Valley; Gabriel Franco, Greeley West; Josh Torres, Northridge; Bryson Fogg, Highland; Alex Kalan, Windsor; Daniel O'Brien, Roosevelt; Cale Schafer, Valley; Isaac Wagner, Weld Central

» Cheer/pom: Destinie Ries, Platte Valley; Samantha Bitterman, University; Peyton Book, Greeley West; Alyssa Adams, Northridge; Dakotah Dunn, Highland; Emily Powell, Windsor; Alexandra Blue Evans, Roosevelt; Jordyn Penny, Roosevelt; Crystal Pike, Valley; Emily Harris, Weld Central

» Football: Jake Sandau, Eaton; Nick Segal, University; Trenton Holzworth, Prairie; Coltin Hove, Prairie; Toby Cockerham, Briggsdale; Zach Waite, Platte Valley; Derek West, Greeley West; Seth Mondragon, Dayspring Christian; Kaylor Werner, Northridge; Trey Allmon, Highland; Zach Watts, Windsor; Trent Beal, Roosevelt; Josh Flanagan, Valley; Andrew Younger, Weld Central

» Boys golf: Peter Grossenbacher, Eaton; Robert Noffsinger, Frontier Academy; Wesley Marion, University; Conner Fagan, Greeley West; Austin Magnuson, Northridge; Chandler Schulz, Windsor; Tyler Severin, Roosevelt

» Softball: Remington Ross, Eaton; Toni Luna, Greeley Central; Kyla McFarland, University; Rhys Maxey, Platte Valley; Mia Anderson, Greeley West; Natalie Fosdick, Northridge; Lauren Frink, Highland; Janae Cameron, Windsor; Madison Rosenthal, Roosevelt; Jolene Rutheford, Valley; Carly Powley, Weld Central

» Boys soccer: Cody Cure, Frontier Academy; Kelton Boyd, Greeley West; David Reveles, Northridge; Trent Lind, Windsor; Alonzo Guzman, Union Colony; Aldo Aguilar, Roosevelt; Dominik Triana, Valley; Victor Melendez, Weld Central

» Volleyball: Chelsey Lockey, Eaton; Cari Otto, Frontier Academy; Aracely Hernandez, University; Hannah Kinnison, Prairie; MaKayla Baker, Prairie; Skyla Miller, Briggsdale; Maddie Uyemura, Platte Valley; Delaynie McPhee, Greeley West; Katie Kurz, Dayspring Christian; Makenna Metzger, Northridge; Olivia Himmel, Highland; Tannah Heath, Windsor; Mayson Fago, Union Colony; Dorie More, Roosevelt; Halie Diederich, Valley; Courtnie Herman, Weld Central

» Boys tennis: Garrett Fink, Greeley West; Trey Vasquez, Northridge; Max McManigal, Windsor.